18 maja 2023

Sezon na kleszcze


Kleszcze są jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia psów. Te małe pasożyty mogą przenosić niebezpieczne choroby, takie jak babeszjoza, borelioza czy erlichioza, które mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u naszego czworonożnego przyjaciela. Dlatego tak ważne jest, abyśmy jako właściciele byli dobrze poinformowani na ich temat i wiedzieli, jak chronić swojego pupila przed nimi..


Zrozumienie cyklu życiowego kleszcza

Zanim przejdziemy do metod zapobiegania kleszczom, warto zrozumieć ich cykl życiowy. Trwa on 2-3 lata i składa się z trzech stadiów rozwojowych: 
  • larwa
  • nimfa
  • postać dorosła. 
Kleszcze są pasożytami bezwzględnie krwiopijnymi i wymagają co najmniej 3 żywicieli w cyklu życiowym. Na człowieku lub zwierzęciu przebywają przeważnie od 2 godzin do nawet 7 dni.  Największe ryzyko infekcji stanowi stadium nimfy – z powodu ich małych rozmiarów oraz przezroczystości są trudne do zauważenia, co wydłuża okres ich żerowania na nas, lub naszym psie. Im dłuższy czas żerowania, tym większe ryzyko zarażenia się od niego. 

Regularne sprawdzanie psa

Jednym z najważniejszych kroków w walce z kleszczami u psa jest jego regularne sprawdzanie. Przyzwyczaj psa do rutynowych inspekcji po spacerach, zwłaszcza po przebywaniu w miejscach, gdzie kleszcze są powszechne. Dokładnie obejrzyj futro psa, szczególnie w okolicach uszu, szyi, pachwin i na brzuchu, gdzie kleszcze najczęściej się chowają. Jeśli znajdziesz kleszcza, użyj pęsety lub specjalnego narzędzia do usuwania kleszczy, aby go delikatnie wyjąć. Ważne jest, aby zrobić to ostrożnie, aby nie zostawić żadnej jego części w ciele psa. 

Środki ochrony przed kleszczami

Istnieje wiele produktów na rynku, które pomagają w zapobieganiu kleszczom u psów. Są to przede wszystkim krople, obroże lub tabletki przeciw kleszczom. Najlepiej, gdy skonsultujesz się z weterynarzem, aby uzgodnić, która z tych metod będzie najlepszym wyjściem dla Twojego psa, w zależności od jego wagi, stanu zdrowia i stylu życia. 

Zabezpieczanie ogrodu

Jeśli Twój pies ma dostęp do ogrodu, możesz spróbować zabezpieczyć go przed kleszczami i próbować przeciwdziałać ich osiedleniu się. Regularnie przycinaj trawę i krzewy, utrzymuj porządek wokół i usuwaj z niego odpadki, które mogą przyciągać kleszcze. Możesz również zainwestować w ogrodowe preparaty odstraszające (zwróć uwagę, aby były one bezpieczne dla zwierząt!) lub umieścić w ogrodzie rośliny odstraszające kleszcze, takie jak mięta, lawenda, rozmaryn czy drzewo cedrowe.

Świadomość chorób

Należy być świadomym objawów chorób przenoszonych przez kleszcze, takich jak apatia, utrata apetytu, gorączka, bolesność stawów czy wymioty. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące symptomy u swojego psa, skonsultuj się natychmiast z weterynarzem. Wczesne wykrycie i leczenie jest kluczowe.


Zapewnienie ochrony przed kleszczami jest niezwykle ważne, przede wszystkim dla zdrowia naszego psa. Regularne badanie, usuwanie kleszczy, stosowanie preparatów odstraszających i zabezpieczanie ogrodu to sposoby minimalizowania ryzyka infekcji odkleszczowych. Pamiętaj, że skonsultowanie się z weterynarzem jest zawsze dobrym pomysłem, aby odpowiednio dobrać metodę ochrony przed kleszczami do indywidualnych potrzeb Twojego pupila. 

1 komentarz:

  1. Ja od kilku lat stosuję obrożę Bayer Kiltix i do tego krople Advantix. Jak do tej pory to wystarcza.

    OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się post? ♥
Chcesz podzielić się z innymi swoją opinią?
Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz komentarz :)

* Hejty i obraźliwe komentarze nie będą akceptowane
* Weryfikacja obrazkowa wyłączona
* Komentować możesz nawet bez posiadania konta google, wybierz opcje "Anonimowy"