2 lipca 2019

Bezpieczeństwo psa w upałyOstatnie upały dają się we znaki nie tylko ludziom, ale i psom, a także ogólnie wszystkim zwierzętom, jednakże na potrzeby tego wpisu skupie się jedynie na tych psich przyjaciołach człowieka. Jak zapewnić psu bezpieczeństwo w upały? Czego unikać, a bez czego lepiej nie ruszać się z domu?

Zapewnij psu stały dostęp do świeżej, chłodnej wody 

Całodniowy dostęp do wody to podstawa w takie upały. Ważne, żeby pies mógł ugasić pragnienie, kiedy tylko poczuje taką potrzebę, nie ograniczajmy mu więc dostępu do miski (niestety znam takie osoby, które są zwolennikami zabierania psu miski, jeśli aktualnie nie ma ochoty się napić..)


W ciągu dnia spacery ogranicz do minimum 

Większość psów w takie upały sama z siebie odmawia spacerów i wychodzenia z domu, jeśli jednak Twój pupil nie należy do tego grona, twoim zadaniem jest ograniczenie mu aktywności w ciągu dnia, szczególnie w czasie największej spiekoty. Na wszelkiego rodzaju dłuższe spacery zabieraj psa wcześnie rano, albo późnym wieczorem, kiedy asfalt nie jest już tak gorący. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko wystąpienia udaru cieplnego oraz zapobiegniesz odparzeniom na łapach.

Rada! Jeśli asfalt jest zbyt gorący abyś był w stanie dotknąć go zewnętrzną stroną dłoni i wytrzymać tak przez kilka sekund, jest również za gorący dla psich łap! 

Zacienione miejsce w ogrodzie i domu 

Zapewnij psu miejsce, gdzie będzie mógł w spokoju przeczekać najgorszy gorąc. Może to być zacienione miejsce w domu lub na dworze. Pomocna tutaj może okazać się klimatyzacja czy wiatrak (Ty również poczujesz ulgę) a także wszelkiego rodzaju akcesoria, takie jak mata chłodząca. W naszym przypadku, Sonia większość dnia spędza właśnie przy wiatraku, lub na chłodnych płytkach czy panelach. Nie polecam również otwierania okien w ciągu dnia, zdecydowanie lepiej przewietrzyć mieszkanie rano i wieczorem, kiedy powietrze nie jest jeszcze aż tak nagrzane.

Domowe sposoby na schładzanie psa

Są psy, które wyjątkowo ciężko znoszą wysokie temperatury, w ich przypadku pomocna może okazać się znajomość domowych sposobów na schłodzenie psa. Może to być mokry ręcznik, zmoczenie psa wodą czy specjalne lody (jest to jeden z bardziej kontrowersyjnych sposobów ze względu na późniejszą skłonność do problemów z zapaleniem gardła) 

Znajomość pierwszej pomocy w przypadku udaru cieplnego

Jest to zdecydowanie sytuacja w której przydatna jest znajomość odpowiedniego postępowania. Liczy się każda chwila, żeby uratować zdrowie a nawet życie czworonoga.

https://bialyjack.pl/

Nie zostawiaj psa (ani dziecka) w samochodzie!

Rozgrzany samochód i pozostawiony w nim pies czy dziecko to pewna śmierć! Polecam zapoznać się z poniższym filmem promującym akcję "nie gotuj swojego psa!"


Nie pozbawiaj psa możliwości dyszenia. Kagańcom weterynaryjnym stanowcze NIE!

Pies nie schładza się w taki sam sposób jak człowiek. Nie jest w stanie się pocić, a więc reguluję temperaturę swojego ciała poprzez dyszenie. Kagańce weterynaryjne, aby mogły spełniać swą rolę, siłą rzeczy uniemożliwiają psu otwarcie pyska, dlatego absolutnie przestrzegam przed ich używaniem. Tego typu kagańce są przeznaczone tylko i wyłącznie na potrzeby wizyty u weterynarza!


W tym wpisie to już wszystko. Do zobaczenia w kolejnym, w którym to poruszę kwestia radzenia sobie z gorącem u ludzi 😊 Mam nadzieję, że jakoś dajecie radę w te upały!

2 komentarze:

Spodobał Ci się post? ♥
Chcesz podzielić się z innymi swoją opinią?
Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz komentarz :)

* Hejty i obraźliwe komentarze nie będą akceptowane
* Weryfikacja obrazkowa wyłączona
* Komentować możesz nawet bez posiadania konta google, wybierz opcje "Anonimowy"